Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Abecední seznam - Rozdělení Řecka dle oblastí - klikací mapa Řecka

 

Rozdělení Řecka dle oblastí

Zde najdete rozdělení řeckých ostrovů a destinací dle lokality, klimatických podmínek, počasí nebo náležitosti k typově shodným oblastem jako jsou třeba Kyklady či Dodekanésy. Tak tedy - Řecké ostrovy podle lokalit a podmínek

 

Kyklady

Kyklady jsou obvykle velmi členité a hornaté, je zde méně zeleně a bývá zde velmi teplo. Ostrovy jsou sušší, vegetace zde nebývá tak hustá, ale sem tam nějaký ten strom nebo lesík najdete. Na začátku sezony vše obvykle kvete a krásně voní. Mezi ostrovy kykladské oblasti patří například Andros, Ios, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini nebo Syros. Kyklady jsou známé také svojí typickou architekturou, která sestává z malebných bílých domků a modrých dveří a oken.

Jónské ostrovy

Jónské ostrovy jsou téměř opakem Kyklad nebo Dodekanés. Leží na severozápadě Řecka a počasí je zde také hezké, ale jednotlivé ostrovy jsou vlhčí a je zde i více srážek. Teploty zde nebývají tak vysoké, jako na jihu, ostrovy bývají krásně zelené. Mezi Jónské ostrovy patří například Erikoussa, Korfu, Ithaka, Kefalonie, Kythira, Lefkada, Meganisi, Paxos nebo Zakynthos. Pokud pojedete na dovolenou na některý z těchto ostrovů a budete zde cestovat, uržitě Vás malebnost vesniček i krása zelených údolí uchvátí.

Sporady

Ostrovy spadající do oblasti Sporady jsou známé především svojí unikátní architekturou - ostrovy jsou kopcovité a téměř všechny vesničky a města jsou zde postaveny terasovitě na svazích zelených kopců. Alonissos, Skopelos, Skiathos i Skyros jsou známé právě nádherným kontrastem mezi překrásně modrým mořem a zelenými svahy. Ani na jednom z těchto ostrovů nebudete dovolenou zklamáni.

Dodekanésy

Dodekanésy leží na jihovýchodě Řecka a jsou takovou směsicí kultur a klimatických podmínek. Je zde znatelný vliv Turecka i Řecka, příroda se střídá od pustých vyprahlých míst až po krásně zelená údolí a lisnaté lesy. Mezi ostrovy v oblasti Dodekanés patří například Kalymnos, Karpathos, Kos, Rhodos nebo Symi, kam se jezdí hodně na výlety.

Východoegejské ostrovy

Jak už názem sám napovídá, jedná se o ostrovy, které leží v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem. Náleží sem například velmi populární ostrovy Chios, Limnos, Lesbos, Samos nebo Thassos. Je zde úplně odlišná architektura, zvyky i příroda. Ostrovy jsou většinou krásně zelené, najdete zde mnoho malebných vesniček a díky blízkosti Turecka je zde cítit i trochu východu. Chcete-li klid a pohodu a nádherné prostředí, zkuste vybrat některý z ostrovů této oblasti.

Kréta

Podle mne je ostrov Kréta nejúžasnějším ostrovem z celého Řecka. Kréta je totiž kapitola sama pro sebe. Na délku má přes 260 kilometrů a najdete zde vysoké hory, hluboké kaňony, lesy a zelená údolí, pusté "pouště", nejrušnější turistická střediska i naprostý klid s původní atmosférou a romantikou starého Řecka.

Řecko - pevnina

V Řecku je ještě nekolik zajímavých dovolenkových míst, které neleží na ostrovech, ale na pevnině. V Egejském moři je to Chalkidiki a Olympská riviéra, v Jónském moři, na západě Řecka, je to Parga. Ještě se také jezdí do oblasti Attika, ale to je spíše jen okrajová záležitost.

 

Řecko - dovolená
 

Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy