Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Santorini

 

Stručný popis ostrova Santorini

Santorini je nejjižnějším z velkých ostrovů v souostroví Kyklad, spolu s menšími sousedícími ostrovy Thirasía, Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi je částí sopečného kráteru zatopeného mořem po výbuchu sopky. Vystupující jádro pohoří tvoří nejvyšší vrcholy ostrova – na jihovýchodě je to Profitis Elias /567 m n.m./ a na severu Mavro Vuno /311 m n.m./. Detailní informace o ostrově Santorini najdete na stránce ostrov Santorini v detailech.

Ostrov Santorini a jeho krásy

Celý ostrov  Santorini, původním názvem Kallisté /nejkrásnější/ nebo Strongylé /kulatý/ , pozdějším názvem Théra /divoký/, vznikl a byl silně ovlivněn vulkanickou činností, která se podepsala na jeho povrchu. Vzhled ostrova vás nadchne již při pohledu z moře, pokud tedy na Santorini připlujete lodí. Strmý okraj širokého kráteru /kaldery/ se láme do vnitřní laguny skalními stěnami ze šedočerné ztuhlé lávy, vysokými 200 – 400m, v nichž jsou místy dobře vidět horizontální vrstvy bílé pemzy a červenohnědého tufu. Na vrcholcích kráteru jsou jakoby nalepené bílé domečky. Díky klasické řecké kykladské architektuře se Santorini stává častou předlohou pohlednic a turistických průvodců o Řecku. Turistický ruch na ostrově Santorini se díky jeho zvláštní a ojedinělé kráse, četným církevním památkám a významným antických lokalitám stále více rozvíjí.

Podnebí a klimatické podmínky

Na vnějších stranách spadá kaldera do moře pozvolněji, mírné svahy pokryté silnou vrstvou pemzy tvoří vhodné podmínky pro zemědělství. Na úrodné vulkanické půdě se zvláště daří vinné révě. Na Santorini téměř zcela chybí vyšší stromy – vzhledem k nedostatku spodní vody. Vzhledem k tomu, že na Santorini není žádný přirozený zdroj sladké vody, musí se tato dovážet tankery, je proto nutno vodou šetřit, očekává se to zvláště u turistů. Klima a počasí na Santorini je ideální k trávení pohodové dovolené, o teplotách vzduchu i moře a dalších podrobnostech se dočtete na stránce Santorini - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Jak na ostrov Santorini?

V kaldeře kotví dálkové lodě, které křižují Egejské moře, a nabízí pasažérům krátké výlety po souši. Většina turistů však dává přednost dopravě letecké. Letiště se nachází na východním pobřeží ostrova, cca 6 km jihovýchodně od hlavního města Fira. Zajímavějším a nezapomenutelným je však příjezd na Santorini lodí, zvláště pak vplutí do ostrovního kráteru od severozápadu – nejdřív jsou vidět jen vnější svahy ostrova, pak se náhle otevře pohled na obrovskou, téměř celý kruh uzavírající lagunu kaldery, se strmými skalními stěnami, na nichž svítí bělostné stavby domků a kostelů s modrými kopulemi.

Pláže na Santorini

Pláže na ostrově Santorini jsou většinou pokryty tmavým lávovým pískem, většina však leží dále od obydlených míst, na severním pobřeží je nejblíže k moři z Kolumba, na východním pobřeží pak z Monolithos a Períssy, na jižním pobřeží je to z Exomitisu a Akrotiri.

Ostrov Santorini - co tam?

Hlavní město a správní středisko Fira/Thíra/ žije čilým turistickým ruchem, stejně tak jako nádherné město Ia /Oia/, které je známé úchvatnými západy slunce. Kromě koupání na plážích, nakupování drobných dárků a suvenýrů,  kulinářských zážitků ve zdejších tavernách si na Santorini můžete užít také umění a kultury – v hlavním městě je Galerie výtvarného umění Mati.

Historie

Ani milovníci archeologie nemusí být ochuzeni o svůj koníček – u obce Akrotiri bylo odkryto středověké město, mohutnou explozí vulkánu zcela zničeného, odkryté domy jsou zachovány až do výše prvního a druhého podlaží. Toto město bývá nazýváno kykladskými Pompejemi. 

Výlety ze Santorini

Ze Santorini se často pořádaj výlety na ostrůvky Palea Kameni a Nea Kameni, které jsou stále činné malé vulkány. Výlety jsou sice lodní, ale je zde možnost výstupu k těmto minisopkám. U břehů Nea Kameni je příjemné koupání ve vodě, která je teplejší než okolní a síruobsahující, čehož také využívají majitelé menších lodí, nechávají zde své lodě 1 – 2 dny stát  a mořská voda zbaví trupy jejich lodí od nánosů mořských řas.

Cílem výletních lodí ze Santorini je také ostrůvek Thirasie a jeho správní středisko Manolas, které leží ve střední části východního pobřeží, vysoko nad mořem. Obtížnější výstup do města je odměněn nádhernými pohledy na modř kaldery a protější město Ia na Santorini.

 

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Santorini

Níže je jen několik tipů, kompletní přehled najdete na stránce Santorini hotely, apartmány a studia.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy