Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Rhodos město

 

Stručný popis střediska Rhodos - město

Město Rhodos leží v nejsevernějším výběžku ostrova Rhodos a už od svého vzniku v  r. 408 př.n.l.  je jeho hlavním městem. Zvláštností města jsou jeho dvě tváře – historické Staré město Rhodos a moderní současný Rhodos.

Rhodos - staré město

Staré město Rhodos bylo podle projektu Hippodama z Milétu navrženo jako pravoúhlý systém ulic, sahalo od výšiny na západě až k východnímu pobřeží. Rytířská čtvrť – Collachium – zaujímala zhruba severní část, větší jižní část opevněného města byla obývána Řeky, v západní části bydleli Turci a ve východní Židé. Toto uspořádání platilo až do 2. světové války. Kolem starého města se táhnou mohutné 4km dlouhé městské hradby se zachovalými věžemi, baštami, bránami a příkopy. Prohlídková trasa začíná na nádvoří paláce Velmistrů, velmi pěkná je však také Procházka podél vnějšího obvodu hradem.  Město Rhodos má dva přístavy – Obchodní přístav Emboriko Limáni je hlavním kotvištěm lodí plujících na trase do Pirea, a  starý přístav Mandráki, který je využívaný již od založení města, dnes slouží převážně pro jachty a výletní lodi. Oba přístavy  jsou chráněny dlouhými moly, na mole Mandraki stojí 3 nefunkční větrné mlýny, na severním konci mola leží oválná pevnost Fort Nikolaos z r. 1400 a maják. Staré město Rhodos je velmi unikátní lokalita plná památek z doby byzantské, otomanské i středověku – díky tomuto bylo zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO.

Rhodos - nové město

Nové město Rhodos s úřady, bankami, obchodními domy a především četnými hotely a restauracemi leží severně od staré části města, na písčitém nejsevernějším výběžku ostrova Rhodos. I v nové části města naleznete památky z různých dob, také moderní budovy, akvárium s malým přírodovědným muzeem, herny, kasina. V centru je tzv. Bar Street plná barů, diskoték a nočních klubů kde si jistě velmi užijí turisté, kteří přijedou na ostrov Rhodos za zábavou tohoto typu.
Na okraji města Rhodos směrem k východnímu pobřeží je Lidl – jediný na ostrově, kde lze levně nakoupit, uvítají to  turisté, kteří preferují ubytování s vlastním stravováním. K plážím města Rhodos, které se táhnout prakticky kolem celého města,  se řadí velmi dlouhá oblázková pláž Ixia, je široká  až 60 m a je plně vybavená – plážový servis, půjčovny, taverny. Další známou pláží je Eli, je dlouhá cca 800 m a též je dosti široká – až 80 m.  Pláž lemují 5-ti patrové hotely se zeleným pruhem se stromy a trávníky, chodník pak přechází v pláž. Máte-li rádi rušný život, je to místo pro vás. Přízemí hotelů je vyhrazeno obchůdkům a tavernám, kterých je tady nepočítaně.  Zde najdete veškeré plážové a turistické zázemí, také velké množství půjčoven sportovního vybavení.

Okolí města Rhodos

Okolí města Rhodos je také zajímavé. Například cca 2km jižně u silnice na Kallitheu najdete hned několik hřbitovů vedle sebe – velký pravoslavný, katolický, židovský a nový turecký . Dál na jih, směrem ven z města se rozkládá malebné údolí Rodini s parkem, malou zoo, folklorním divadlem a pěknými turistickými stezkami.  Pro milovníky historických památek bude lákavým cílem vrchol hory Sv. Štěpána – Monte Smith /111 m.n.m./, ležící cca 3 km jižně od města, je odtud nádherný výhled, nacházejí se zde pozůstatky antické akropole s troskami chrámů, ve svahu potom stadion a restaurované divadlo. Trošku vzdálenějším cílem výletu může být vrch Filerimos /267 m.n.m./ - leží přibližně 15 km na jihozápad od hlavního města Rhodos, lze se sem dopravit také autobusovou linkou. Kromě pěkného výhledu zde objevíte také zbytky antického města Ialyssos, základy chrámu bohyně Athény
/3. stol.př.n.l./ , křtitelnici tvaru kříže, kapli s freskami z 15. stol., kostel a křížovou chodbu kláštera Filerimos. Poměrně strmým schodištěm sejdete po úbočí k dorskému zřídelnímu pavilonu /4. stol.př.n.l./.

 

Rhodos město - tipy na hotely, studia a apartmány ( nebo jiné ubytování)


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy